ASIL İSTİSMARI O ALTI BAKAN YAPIYOR…

0

Altı bakan oturmuşlar ‘cinsel istismarı önleme’ adı altında bir komisyon kurmuşlar.
Komisyon kendi arasında toplanmış, kendi arasında konuşmuş, kendi arasında kararlar almış. İstismarı kategorilere ayırmış, istismar edene verilecek cezaları bile sınıflandırmış.

Komisyonun aldığı kararlara göre, 12 yaşından küçük çocukları istismar edenlere ayrı ceza, 12 yaşından büyük çocukları istismar edenlere ayrı ceza verilecekmiş.
Yani yapılan istismar bile istismara uğrayanın yaşına göre farklı değerlendirilecek.

Hangi kafayla, hangi vicdanla oturulup alınıyor bu kararlar hiç anlam veremiyorum. Yahu bu toplumsal sorundur, ayıptır, günahtır, bu çocuklara yazıktır deyip karar almak yerine, nasıl daha yumuşak, göze batmaz hale getiririz diye düşünüyorlar herhalde.
Ama tecavüz, taciz, istismar, suçtur. Buna maruz kalan için büyük bir psikolojik travmadır. Bunu yapan hastalıklı, pis bir kafadır. Bunu yumuşatmaya çalışanlar ise vicdandan yoksun, insanlıktan nasibini almamış kimselerdir.

Gazetelerde sık sık köşe yazarları yazıyor ama yazmak kadar toplumsal tepki de gerekiyor. Fakat öyle her zaman ki gibi bir tepki olmamalı bu. Kendine laik ve sol kesimde olduğunu söyleyenlerden çok, kendini dindar  ve muhafazakar olarak görenler tepki göstermeli buna. Böyle iğrenç bir suçu, günahı, ayıbı örtmek ne insanlığa nede dine sığar.

Hele ki bu komisyonun bir de ‘zina düzenlemesi’ diye bir konusu var.

‘Zina’yı anladık ama ‘düzenlemesi’ ne oluyor onu anlamadık. Bunlar o kadar vicdanlarını karartmışlar ki kendilerine göre zinaya kılıf biçecekler. Ne zina olur, ne zina olmaz diye kararlar alacaklar herhalde.
Daha önce meclisten geçiremedikleri kısaca ‘mağdur tecavüzcüsüyle evlensin’ tasarısının bakanlar tarafından yeniden ele alınmasıdır bu.

6 bakan oturmuş istismarı şekilendiriyor.
6 bakan oturmuş istismara uğrayanın yaşına göre istismarcıya ceza  belirliyor.
6 bakan oturmuş zinayı düzenliyor.

Ne vicdan kalıyor, ne siyaset, ne başka bir şey geriye.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here