BİR KOKU VE GETİRDİKLERİ…

0

Bekledim gün boyunca…
Gelmedi.
Belki bir haberdi beklediğim. Belki bir ses, belki bir düş, belki bir gülüş…
Geç gelmiştim Dünyaya. Geç kalmıştım hepten. Hepsi bunun yüzündendi oysa. Hala düşünüyorum iki kelimeyi bir araya nasıl getireceğim diye. Ben kendimi bile bir araya getiremezken; kelimeler mi?
Gözümü kapayıp açsam, ya da hepten açık bıraksam; artık fark etmiyor. Aklımın içinden geçen her şeyde insan olduğumu hatırlıyorum yeniden. Sevişlerde hatırlıyorum mesela, ya da sevilmeyişlerde. Oysa seçemiyorum artık hangisinin hangisi olduğunu.
Sevmek ne?
Sevilmek ne?
Sevilmemek ne?
Ya da en başta insan olmak ne?
Koca bir aldatmaca sanki bu kelimeler. Her biri farklı aslında ama, her biri aynı sanki. Duygular mı savaşıyor yoksa? Yoksa aşkın sonu mu geliyor? Yoksa binlerce yıldır beklediğimiz şu kıyamet mi koptu? Bedenimize değil de ruhumuza mı işledi yoksa yokluk, yok oluş, bitiş, tükeniş…
Yaz sıcağında yürek ferahlığı ister insan. Akıl duruluğu, yeşilin neşesi, mavinin özgürlüğünü ister. Serap görmek ne acı olur insanoğluna? Hasret olup, düş kurup, gecenin bir körüne kadar ne diye bekler ki.
Adındandır herhalde. İnsandır ya…
Erkeğiyle kadınıyla… İnsandır.
Umut vardır hep. Bitmeyen bir hayal vardır içinde. Özlem vardır kıza, küse, saya, söve, özlem vardır. Utanç vardır. Yüzü kızarır da yüreğinin kızardığını kimse görmez. Bekler öylece.
İnsandır dedik ya.
Fakat bazı kokular vardır. Hiç bitmeyen ve her zaman var olan kokular. Bazısı yastıklara sinmiştir, bazısı odalara. Bazı kokularsa kitaplara sinmiştir, hayallere sinmiştir, akıllara işlenmiştir.
İşte bu kokular yeter bazen. Aşk olur bazısı. Söz olur sessizliğin içinde. Çığlık çığlığa duyarsın uzak, çok uzaklardan bir ses…
Sarılmak istersin böyle kokulara. Kim bilir kaç kutsal insanın hayaline girdi bu kokular. Etiyle kemiğiyle bir insan doğurmuşçasına gerçektir onlar.
İşte bir koku!
Kokuda bir haber, kokuda bir ses, kokuda bir düş, kokuda bir gülüş.
Doğar gibi, çekip içene bir “oh” demeli ve yaşamaya devam etmeli insan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here