TESLİM OLDUM

0
İnsan kendini ruhunun atlasında, hislerinin kutbuna teslim etmeli. Her nasıl ve ne şekilde olacaksa olsun, yeter ki teslimiyet olsun bu inanışın adı.
Uzak, çok uzaklarda gibi sandığı anlarda insan gönlünü, durup dinler gibi bir türküyü sakince, kendini dinlemeli. Bu yokluk, bu sevda yoksulluğu ancak hudutsuz ve engin denizler kadar ferah bir teslimiyetle geçecektir. Her güne bir iş, her güne bir dua sığdırmayla arınmanın çocukça kalacağını bilmek olgunluktur oysa. Gece indiği vakit usulca yeryüzünün üstüne, teslimiyet daha içselleşecek daha da incelecektir. Fakat neye teslim olacağını bilmekte en büyük kutsallıktır olgunluktan önce.
Bir pınar, bütün berraklığını dağ başlarında ki karlardan ve dur durak bilmez akışından alır. İnsan ise, dağ başlarına yağan karlar gibi bir kaynağa sahip olmadıkça ve yorulmadan akmaya devam ettiği sürece berrak ve insan kalır. Yani ben, hiç görmeden en yüksek tepelerin tükenmeyen karlarını, puslu ve soğuk kayalıklarını, yorulmadan ve dizlerimin her düşüşümde kanamalarına aldırmadan talibim, ruhumun atlasında, hislerimin kutbuna teslim olmaya. Gözyaşlarımın geriye doğru akışı utancımdan değilse çenemin kuvvetindendir. Ve saat her gece on bir olduğunda anlımın en kahkahalı aydınlığı, göğüs kafesimde hüzünlü bir şenlik getirir ihtiyar çocukluğuma.
Teslim oluyorum. Odamı, evimi, işimi, huylarımı ve hepten kendimi teslim ediyorum. Bu çamur dünyanın insanlığı içinde en büyük cepheyi açıyorum teslimiyetimle. Bana biçilen tarihsiz ömrün tarifsiz yaşamında yırtar gibi gökyüzünü ve güneşe ulaşmak uğruna, avuçlarımın derin çatlaklarıyla tutunuyorum teslimiyetime.
Bir yemin gibi ve içimin hakimiyetini aşkı anladığım günden beri elinde tutan karanlık şahidimdir. Her yoksulluğumu bilen buz tutmuş yüzüyle odamın duvarları şahidimdir. Toprak altı yangınları gibi içinden yanan, eskimeye yüz tutmuş etim şahidimdir. Ben, teslim oluyorum. Bütün onurumu bir sünger gibi çeken ılık bir düşe karşın, en dik teslimiyetle başkaldırıyorum.
Ruhumun atlasında, hislerimin kutbunda ve sadece teslimiyetle varacağım o yerde, beni teslim alanla beni teslim edeni bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here