SARDUNYA ÇİÇEĞİ…

0

İmkansız aşkların bir sembolü varsa oda sardunya çiçeğidir.
Uzaktan ve yasak sevmelerin temsilidir. Sevdiğinin senin olmadığının en güzel anlatıcısıdır. Renk renk çiçeklerinin sessiz çığlığı yalnız sahipsiz sevenler tarafından duyulur. Kavuşmak, sardunya çiçeğinin yaprakları kadar buruk ve kokuludur.
Ne kadar yasak severse insan, sardunyanın yaprakları da o kadar koku saçar ortalığa. O parlak ve renk renk çiçekler sadece bedenen tadılır. Halbuki yapraklarının o gizli kokusunu tatmak ne kutsaldır kim bilir?
Gece karanlığının günah vakitlerinde sevişmektir oysa bir sardunyanın yapraklarını koklamak. Tomurcuklarında parmaklarını gezdirmek, imkansız bir aşkın hayalini kurar gibi öylece bakakalmak, saksısını nereye koyacağını bilememek ve küçük bir kız çocuğu gibi şımartmak onu…
Piyano tuşlarından gelen derin melodiyle beraber bir çiçeğe bağlanmak kadar delice olmalıydı aşk. Ve ben sahip olduğum ikinci çiçeğimde de aşkı arıyorum.
Çiçeklerinin onca güzelliğine rağmen sahip değilsem ona…
Bana açıp bana solmuyorsa o kızıl güzellik…
Kuru, tatsız ve kokusuzdur elbette. İşte bu sardunya çiçeğidir. Ve benim değildir güzeller güzeli çiçekleri. Benim olan buruk ve yeşil yapraklarıdır. İmkansız aşklar gibi gizemli, hırpalanmış bedenler gibi küskün ve bir hayali bekler gibi umutludur yaprakları.
Odamın en güzel köşesini arıyorum ona. Fakat ona layık bir köşe bulamıyorum küçük, az eşyalı ve sıkılgan odamda.
Pencere kenarına koyarsam olmaz – ya düşerse?
Masamın üzerine koysam odama giren herkes ilk onu görür – kıskanırım… 
Yatağımın ucuna koysam nasıl olur? –dayanamam koynuma alırım, günah olur…
Bu sardunya çiçeği yasak ve imkansız bir aşk kadar heyecanlandırdı beni. Kırmızı çiçekleriyle kendini belli etmeye çabalayan bir kadın kadar sahici artık. Onunla tek başına yalnız kalmak utandırıyor beni.
Ve ben sadece yasak ve imkansız bir aşka dokunur gibi yapraklarını kokluyorum onun.
Buruk, uçları solmuş, hırpalanmış yapraklarından saçılan kokuları sahipleniyorum ancak.
Çiçekleri başkasının olan, güzellikleriyle başkalarının güldüğü…
Yasak ve imkansız kadınım…  …sardunyam benim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here