TÜRK YARGISI İKİ DUDAĞIN ARASINDA

0
Tarih: 16 Şubat 2018.
Gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı.

Gazeteci Deniz Yücel, ifade vermek üzere kendi isteğiyle gittiği savcılık sorgusunda, 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştı. Yaklaşık iki hafta gözaltında tutulan Yücel 27 Şubat’ta Türkiye’de yaptığı haberlerinde “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla tutuklanmıştı.
Erdoğan, Deniz Yücel’in serbest bırakılması ile ilgili sorulara şöyle yanıtlar veriyordu:
“Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla”.
“Elimizde görüntüler, her şey var. Bu tam bir ajan terörist”.
Deniz Yücel, 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması beklenirken, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve Almanya Başbakanı Merkel ile görüştükten kısa bir süre sonra serbest kaldı. Ve serbest kaldıktan saatler sonra özel bir uçakla Almanya’ya gitti.
Tarih 12 Ekim 2018.
Rahip Brunson serbest bırakıldı.

PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Brunson için Erdoğan şunları söyledi:
“Papazı verin’ diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. ‘Onu karıştırma’ diyorlar.”
“Yatıp kalkıp Brunson diyip duruyorlar, bizden onu vermemizi istediler, dedim ki kusura bakmayın yargı kararını verir. Biz o karara uyarız. FETÖ serbest neden vermiyorsunuz?”
“Bu fakir bu görevde olduğu sürece teröristi alamazsın.”
“İsmini andığımız zat, terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için tutuklanmıştır. Şu an bu tutukluluk içerisindedir. Sağlık nedeniyle yargı kendisinin eve çıkmasına izin vermiştir. 12 Ekim’de mahkemesi var. Mahkemede yargı ne karar verir bunu bilemem. Buna siyasiler de karar veremez.”
“Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorunda.”
Trump ise, “Pastor Brunson için çok çalıştık. Dileklerimiz ve dualarımız rahip Brunson’la, yakında evine güvenle dönmüş olacağını umuyoruz” demişti.
Ve Brunson serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı günün akşamı ise bir uçakla birlikte Amerika’ya havalandı.
Tarih 29 Mayıs 2019.
Serkan Gölge serbest bırakıldı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan NASA çalışanı Serkan Gölge ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘casusluk‘ suçlamalarıyla yargılandı. Gölge’ye ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan yedi yıl altı ay hapis cezası verilmiş, itiraz üzerine suçlama ‘terör örgütüne yardım etmek’ olarak değiştirilerek ceza beş yıla düşürülmüştü.
Serkan Gölge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından serbest bırakıldı.
Trump, “Erdoğan’a yardımı için teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Son olarak NASA çalışanı Serkan Gölge’nin bu şekilde serbest bırakılması Türk yargısı ve Türkiye’nin yarınları hakkında insana kuşku ve kafa karışıklığından başka bir şey vermiyor.
Üstelik Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın ettiği onca beylik sözünden sonra yaşananlar ortada. Yargı kararlarının rica minnet ile değiştirildiği adalet kurumlarında kimin suçlanacağı, nasıl yargılanacağı, ne zaman nasıl serbest kalacağı yine rica minnet usulü oluyor olsa gerek. Başka ülkelerin yöneticilerinin iki dudağının arasında, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasalarını ve hukukunu çiğnetmek, Türk yargıçlarının cübbesine düğme diktirmek hainliğin ve satılmışlığın hangi boyutudur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here