EZOP SÖYLEMİŞTİ, DOĞRU ÇIKTI.

0
Şu günlerde sık sık devir ve ihale haberleri duyuyoruz.
Bunların en önemlileri arasında şunlar var:
-1928 yılında yapılan tarihi Ankara Garı Yerleşkesi içerisinde bulunan TCDD misafirhanesinin, Ankara Medipol Üniversitesi’ne verilmesi.
-Hemen ardından 92 yıllık tarihi TCDD Müzesi binasının da Ankara Medipol Üniversitesi’ne verilmesi.
-Aradan su bile sızmadan Atatürk Orman Çiftliği kapsamındaki hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alanın da Medipol’un kurucu vakfı TEBA Vakfı’na verilmesi.
Birkaç gün içinde devletin arazileri, devletin tarihi ve manevi mirası olarak kabul edilen yerlerin tek bir kuruma yani Medipol Üniversitesine verilmesi oldukça dikkat çekici değil mi? Fakat arada Medipol Üniversitesinin kurucusu olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın olması daha dikkat çekici.
Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın bakanlığı döneminde de, 29 yaşındaki kız kardeşi Nazmiye Sümeyye Sayan’ın Gaziosmanpaşa Belediyesinden 1,5 milyon liranın üstünde bedelle, aynı zamanda kardeş şirketler aracılığı ile toplamda 2,5 milyon değerinde ihale aldığı da medyada derin yankı bulmuştu.
2019’un Ocak ayında ise Bodrum Kissebükü’ndeki Doğal ve Arkeolojik SİT alanı olan bölgede, ETS Tur’un sahibi aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy’un imar planındaki değişiklikle birlikte otel yatırımına giriştiği hatta ek olarak 25 dönüm daha alana sahip olduğu ortaya çıkmıştı.
Devletin “Bakan” koltuklarında oturanların adlarının ihalelerle anılması ne kadar rahatsızlık verici değil mi?
Onlardan kamu yararına çalışmalarını beklerken; yurttaşların menfaatlerini ve memleketin geleceğini hesap etmelerini beklerken; tarihi ve manevi mirasa sahip çıkmalarını beklerken; memleketin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini yine memleket adına kullanmalarını beklerken; onlar şahsi şirketlerinin faydalarını ve kendi hesaplarını yapıyorlar.
Üstelik kendi hesaplarını yaparlarken Türk devletinin ahlakı ve yönetim mekanizmasını da bozuyorlar. Bunu nereden mi çıkarıyorum? Kamu İhale Kanununun son 16 yılda 186 kez değiştirilmiş olmasından. Ortalama ayda bir değişen Kamu İhale Kanununun, menfaati korunmak istenen kişi ve şirketlerin durumuna göre uygun bir hale getirilip, yani kılıfına uydurulup değiştirilmesi, ardından da devlet mallarının en açık haliyle peşkeş çekilmesi. Bu sayede ihale verilmesi için bir kanundan da bahsedemiyor yani devletin asırlar boyunca biriktirdiği yönetim terbiye ve ahlakı da birileri için hiç edilmiş oluyor.
Ünlü Yunan masalcısı Ezop’un bir sözü tamda bu duruma ışık tutuyor. Ezop işte şöyle söylüyor: “Önemsiz hırsızları asıyor, önemli olanları devlet makamlarına getiriyoruz”.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here