ASKERİN YEMEĞİNDE KARANLIK ŞEYLER VAR!

0
Tarih: 14 Ocak 2008. Isparta 40’ıncı Piyade Er Eğitim Komutanlığı’nda vatani görevlerini yapan 496 asker, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 23 Mayıs 2017. Manisa’da 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 1046 asker zehirlendi. Er Hüsnü Özel ise hayatını kaybetti. Valilik zehirlenen asker sayısını 350 olarak bildirmişti, 3 katı çıktı.
Tarih: 20 Haziran 2017. Kastamonu 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığındaki iftarın ardından 38 asker gıda zehirlenmesi iddiasıyla hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 11 Haziran 2017. Diyarbakır’da, 7’inci Kolordu Komutanlığı’na bağlı Bakım Merkez Komutanlığı’nda akşam yemeği yedikten sonra zehirlenme belirtileri gösteren 25 asker hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 25 Haziran 2017. Bursa da Büyükorhan İlçe Jandarma Karakolunda görev yapan 10 asker iftar yemeğinden sonra fenalaştı.
Tarih: 2 Temmuz 2017. Edirne’deki 54’ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Korgeneral Celalettin Alkoç Kışlası’nda görevli 14 asker, akşam yemeğinin ardından rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 14 Ağustos 2017. Sivas’ta 5’inci Piyade Eğitim Komutanlığı’nda vatani görevini yapan 31 asker, öğlen yemeğinden sonra rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 7 Nisan 2018. Antalya’da Sahil Güvenlik Okul Komutanlığı’nda gıda zehirlenmesinden 20 asker hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 3 Haziran 2018. Denizli 11’inci Komando Tugay Komutanlığı’nda görev yapan 62 asker, gıda zehirlenmesi şüphesiyle çeşitli hastanelere kaldırıldı.
Tarih: 16 Kasım 2018. Manisa 1. Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığı Albay Mehmet Arif Seyhun Kışlası’nda görev yapan 21 asker gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 19 Haziran 2019. Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesindeki General Sait Baytugan 95. Zırhlı Tugay Komutanlığında 42 asker, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
Tarih: 6 Ağustos 2019. Bayburt İl Jandarma Komutanlığı’nda 35 asker akşam yemeğinden sonra zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı!
Antalya, Gaziantep, Isparta, Bayburt, Manisa, Tekirdağ, Denizli, Sivas, Edirne, Bursa, Diyarbakır, Kastamonu…
Son olarak iki gün önce (29 Eylül 2019) Sakarya 7. Komando Tugay Komutanlığında 143 asker, yedikleri yemekten zehirlendikleri şüphesiyle tedavi altına alındı.
Önceleri, uzun yıllar, on yıllar, yüz yıllar hatta…
 
Eskiden asker kışlasında kendi yemeğini kendisi yapardı. Kendisi servis eder, kendisi bulaşığını yıkardı. Ve bu durum Türk Silahlı Kuvvetlerinde yüzyıllardır böyleydi. Kimileri bu durumdan dolayı yakınsa da, asker ocağı bir okul gibi, askerini eğitir, yetiştirir, hayatın birçok yerinde lazım olacak birçok bilgi ve tecrübeyle evine, ana kucağına, baba ocağına geri yollardı.
Ta ki asker yemekleri ihalelere açılıp özel şirketlere verilinceye kadar!  Yüzbinlerce askere sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bütün kuvvet komutanlıklarında geçerli olacak düzenlemeyle ihale sistemine geçti ve askerin yemeğini sivil şirketlere yaptırma kararı aldılar. Bu kararın nedeni, sebebi, nasılına girersek çıkamayız.
Ancak ihale usulü pişen yemek, askerimizi zehirlemeye başladı. Farklı zamanlarda farklı sayılarda asker zehirlenmesi vakası yaşandı. Bunun üzerine birçok defa soruşturmalar açıldı, yargılamalar yapıldı. TBMM’ye iki defa araştırma önergesi teklifi verildi, ikisi de AK Parti’nin oylarıyla reddedildi.
CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, 2017’de Manisa’da, Albay Arif Seyhun Kışlası’nda defalarca yaşanan zehirlenme olayları üzerine yaptığı açıklama da “2017 yılı zehirlenme yılı oldu. Okullarda, iş yerlerinde, bakanlıklarda, hastanelerde, yurtlarda, kışlalarda zehirlenmeler oldu. Yandaş firmaların yemek verdiği bütün kurumlarda askerler, öğrenciler zehirlendi. Askeri birliklerde 2017 yılı itibarıyla en az 5 bin kişi zehirlenmiştir” diye konuşmuştu. Fakat yapılan soruşturmalardan, yargılamalardan, açıklamalardan ders çıkarılmadığı, ihale verilen şirketlerin yeteri kadar denetlenmediği, askerin yemeğinin kalitesine önem verilmediği, iki gün önce Sakarya’da 143 askerin zehirlenmesi haberleriyle bir kez daha ortaya çıktı.
Peki ama neden?
 
Çok kolay.
Ama önce durumu anlayalım.
Bir örnek olarak Gölcük:
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 8 Ekim 2015’te Pınarsan İnş. Nak. San. ve Ltd. Şti. ile 12 bin 500 kilo kavurma tipi et konservesi tedarik etmişti. Kavurmanın 8 bin 950 kilosu bakanlığın ifadesiyle “sorunsuz” tüketildi. Ancak kalan 5 bin 550 kilo kavurma konservesinin kapağı açıldığında zaman zaman koku geldiği tespit edildi. Yüklenici firmadan ürünleri değiştirmesi talep edildi. Firma tarafından ‘taze‘ getirilen kavurmalar serolojik analizler için Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi. Analizler sonucunda 4 bin 50 kilo kavurmada at eti tespit edildi. Dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli iddiayı doğruladı.
Başka bir örnek ise Manisa:
Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda, 2017 yılında, bir ay içerisinde dört defa yaşanan gıda zehirlenmesi olayı, askerin yemeğini yapan Rota Yemekçilik A.Ş’nin birkaç aşçısı ve birkaç gıda mühendisinin gözaltına alınmasıyla üstü kapatılmaya çalışıldı. Rota Yemekçilik, 2013 yılında Diyarbakır’da 100 bin lira sermaye ile kuruluyor, şirket birinci yılında sermayesini 2 milyon liraya, dördüncü yılında ise sermayesini 7 milyon liraya çıkarıyordu. 6 defa adını değiştirmiş, üstelik 12 askeri birliğinde yemek ihalesini de almıştı. Rota Yemekçiliğin sahiplerinden Veysi Avşar’ın adı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra basına yansımıştı. Avşar, darbe girişiminden sonra başlatılan demokrasi nöbetinde sokaklarda bekleyen vatandaşlar için 4 bin 500 kişilik yemek hazırlatmıştı.
Aynı zamanda Rota Yemekçiliğin kardeş şirketi olan Eren Tabldot’un et tedarik ettiği, Tokat’ta faaliyet gösteren “Ayan Et” adlı şirketin, kesimini yaptığı hayvanların küpesiz olduğu, sahte veteriner ve sağlık raporları düzenleyip piyasadan topladığı hayvanların etlerini askeri birliklere gönderdiği tespit edilmişti.
Bütün bunlara rağmen…
 
12 Haziran 2017 günü CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, “TSK’daki yemek ihalelerinin ve yemek şirketlerinin teknik ve hijyen şartlarının araştırılması amacıyla” Meclis araştırması yapılmasını istedi. Meclis’te konuşan Nurlu, “Meclis’te kurulan araştırma komisyonlarını ve komisyon raporlarını önemsiyoruz. Askerî birliklerin yemek ihalelerinin nasıl yapıldığı, ihaleyi alan şirketlerin AKP’yle olan ilişkileri tek tek araştırılmalıdır” diye konuşmuştu. Fakat, MHP ve HDP’nin de konunun araştırılması için CHP’ye destek vermesine rağmen öneri, AKP oylarıyla reddedilmişti.
Sadece askeri kışlalarda değil bütün devlet kurumların da yemek işleri ihaleler ile şirketlere veriliyor, şirketler hem askeri, hem öğrenciyi, kimi yerde memuru, kimi yerde işçilerin yemeğini yapıyor. Ancak bu şirketler kanuna uygun şekilde denetlenmiyor, ihaleler yemek işini bilen şirketlere değil, yeni kurulmuş, küçük çaplı şirketlere veriliyor. İhaleleri alan bu şirketlerse kısa sürede büyüyorlar. Birileri tarafından bu şirketlere göz yumuluyor, bu şirketlerse birilerine göz kırpıyorlar.
Son olarak Sakarya’da 143 askerin zehirlenmesi hâlâ bu ihalelerin üstünde karanlık bir şeylerin olduğunu düşündürmüyor mu size?
AKP’li vekillerin mecliste kabul etmediği önergelerin sebebi işte tamda bu!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here