TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU: CİDDİYET

0
Erdoğan’ın ABD’ye gitmesi veya gitmemesi tartışılırken, Türkiye’nin dünyada ne kadar ciddiye alındığı, sesimizin dünya ve ABD kamuoyunda ne kadar ve nasıl duyulduğunu merak ettim.
Suriye’ye yapılan üç sınır ötesi harekat, 3,6 milyon Suriyeli mülteci, çatışmalar ve bombalı terör eylemlerinde katledilen siviller var. Ve Erdoğan haklı olarak Avrupa’dan yardım etmesini, elini taşın altına koymasını istiyor.

 

Ancak…

Bütün bu yaşananlar sadece Türkiye’nin üstüne yıkılmış vaziyette. Suriyeli mültecilerle maddi manevi ilgilenen Türkiye. Terör ile öyle veya böyle mücadele eden Türkiye. Bir anlamda barış isteyen de Türkiye. Fakat ABD ve Avrupalıların desteğiyle büyüyen terör grupları ne hikmetse birer barış güvercini gibi korunuyor, onlara karşı bir harekette Türkiye savaş suçlusu oluyor.
Türkiyenin kabahati ayrı tartışma. Bugünkü mesele, yaşananların karşısında Türkiye’nin ne kadar ciddiye alındığı, alınmadığı.
Erdoğan, iç kamuoyuna “erkekçe” konuşarak dünyaya kafa tuttuğunu, kimseden korkmadığını, milliyetçilik hormonu ile üstündeki kiri pası başkalarının üstüne atma derdinde.

Trump, ABD’de ki beyaz Hristiyan zenginleri memnun edebilmek, kendini yeteri kadar zengin hissetmeyen milyonerleri, milyarderleri zengin hissettirme mücadelesinde.

Esat, aile mirası gördüğü devleti ve bulunduğu konumu kaybetmeme, ülkesini kendi istediği düzeyde ve fikirde yeniden inşa etme amacında.

Putin, sıcak denizlerdeki en güçlü sahası Suriye’yi ABD’ye kaptırmamak, ortadoğudaki varlığını daha da güçlü hale getirme çabasında.

Çepeçevre bakıldığında herkes kendisi ve ülkesi için bir dert, bir mücadele içerisinde görünüyor. Suriye’nin, doğal olarak Esad’ın sesi duyuluyor. Putin ne dese, ne yapsa zaten oluyor. Trump, “yüce” ABD insanları için bir dediği iki olmuyor.

Peki Türkiye…

Erdoğan gerçekten bir devlet başkanı olarak Türkiye’nin sesini ve derdini Dünyaya duyurabiliyor mu?
Dünya Türkiye’yi batık bir Yunanistan kadar, Bir ilçe kadar küçük Kıbrıs Rum Yönetimi kadar, Ermenistan kadar, savaşla yok olmuş, nüfusu dörtte bir azalmış Suriye kadar ciddiye alıyor mu.
Bunun cevabını siz verin.
Çünkü bugün Türkiye’nin içerde ve dışarda tek ve en büyük sorunu budur. Ciddiyet.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here