Allah Bu Memleketi Bu Polislerden Korusun!

0
Tarih: 27 Aralık 2016
Diyarbakır’da, yolda gördükleri cezaevi firarisinden, “Terör dosyan var” diyerek 4 bin 500 lira rüşvet alırken suçüstü yakalanan iki terörle mücadele polisinden biri suçu itiraf edip pişman olduğunu söyleyince serbest bırakıldı. Suçlamayı reddeden diğeri ise tutuklandı. Şüphelilerin rüşvet aldığı firari Ş.T. ise cezaevine teslim edildi.
Tarih: 24 Temmuz 2017
İstanbul’da, aldıkları rüşvet karşılığı tonaj aşımı yapan hafriyat kamyonlarına ve yasak saatte beton mikserlerine izin verdikleri belirlenen 55’i trafik polisi 97 kişi, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.
Tarih: 15 Şubat 2018
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube ekiplerince düzenlenen fuhuş ve rüşvet operasyonunda, görevden alınan eski Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Kocaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 11 polis ve 5 sivil gözaltına alındı. Gözaltına alınan emniyet müdürü İbrahim Kocaoğlu, daha önce Barış Atay’ın Kadıköy Emek Sahnesinde sahnelediği “Sadece Diktatör” oyununu yasaklamıştı. Oyunun sahneleneceği Kadıköy’deki Emek Sahnesi’ne de giden Kocaoğlu, Barış Atay’ı gözaltına almakla tehdit ettiğinden, Barış Atayı tehdit eden Emniyet Müdürü olarak tanınmıştı. Barış Atay, Kocaoğlu’nun gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medyadan şu mesajı paylaştı: “Ne kadar ahlaklı bir devlet memuru değil mi?”.
Tarih: 30 Kasım 2018
Adana’da aralarında adliyede çalışan iki kadın polise ve öğretmen ablasına da iş adamlarıyla fuhuş yaptırdığı iddia edilen kadın polis 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Tarih: 17 Aralık 2018
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri aynı binada bulunan Aranan Şahıslar Büro Amirliği’ni baskın yaparak H.Y ve M.D adlı iki polis memurunu gözaltına aldı. İddia ise gözaltına aldıkları aranan iki kardeşten 1 milyon TL rüşvet alıp bırakmalarıydı. Bir süre sonra tekrar aynı kardeşlerden para isteyen iki polis memurları yapılan operasyonla gözaltına alındı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Tarih: 13 Şubat 2019
İstanbul’da alkol kullandığı gerekçesiyle ya da ceza puanı düşürülerek el konulan çok sayıda sürücü belgesini yetkileri dışında usulsüz işlemler yaparak geri iade ettikleri belirlenen 2 polis memuru hakkında soruşturma başlatıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında 451 adet işlemin incelenmesi sonucunda 126 adet sürücü belgesi iptal kaldırma işleminin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde mevcut olmadığı kaydedildi. Haklarında “Görevi kötüye kullanma” suçu kapsamında soruşturma izni verilen şüpheli polis memurlarından Menderes Ç. ifadesinde, işlemleri kendisinin yapmadığını, şifresinin kullanıldığını ileri sürdü. Şüpheliler hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçu kapsamında ceza istendi. Menderes Ç.’nin 2014’te yine aynı suçtan 5 ay hapis cezasına çarptırıldığı, hükmün açıklanmasının geri bırakılarak 5 yıl denetim süresine tabii tutulduğu öğrenildi.
Tarih: 19 Mart 2019
TEKİRDAĞ’da bir emniyet amiri ile 2 polis memuru, masaj salonlarının sahiplerinden rüşvet aldıkları iddiasıyla gözaltına alınıp, tutuklandı. Polislere rüşvet verdikleri iddia edilen 4 masaj salonu sahibi ise adli kontrol şartı getirilerek, serbest bırakıldı.
Tarih: 9 Haziran 2019
Manisa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, durdurduğu otomobilin sahibi İzmir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Ç.’nin, araçtan inerken çorabından çıkardığı uyuşturucu maddeyi tespit etti. Bunun üzerine araçta dedektör köpeği “Nmak” ile yapılan aramada, 2 kilogram skunk ile reçeteyle satılan ve uyuşturucu etkisi bulunan 10 hap ele geçirilerek, Zafer Ç. ile araçtaki Tuncay Necip B. gözaltına alındı. 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Ç. ile yanında bulunan bir kişi, uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan tutuklandı. Ancak kısa bir süre sonra duruşmaya çıkıp savunmalarında “Ucuz bulduğum için yüklü miktarda aldım, daha sonra sağda solda aramayayım diye yüklü miktarda aldım” diye konuştular. Mahkeme heyeti, “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan yargılanan sanıkların beraatine hükmetti!
Tarih: 12 Ekim 2019
İstanbul Ataşehir’de uygulama yapan polisin şüphe üzerine durdurduğu 4 genç, daha önce uyuşturucu kullandıklarını satıcıyı yakalatabileceklerini söyledi. Polis, gençler ile uyuşturucu satıcısına buluşma ayarlattı. Randevu yerine gelince kıskıvrak yakalanan uyuşturucu satıcısı, İstanbul Emniyeti’nde görevli polis çıktı. Uyuşturucu satmaya sivil ekip otosuyla gelen polis memuru gözaltına alındı.
Tarih: 16 Ekim 2019
Kütahya’da, kişisel verileri usulsüz kullandıkları ve karşılığında rüşvet aldıkları öne sürülen, 4’ü polis 7 kişi gözaltına alındı.
Tarih: 22 Ekim 2019
İstanbul, Konya, Kocaeli, Aydın, İzmir, Van, Bingöl, Düzce, Sakarya ve Bursa’da 3’ü atölye 129 adrese eş zamanlı gerçekleştirilen silah kaçakçılığı operasyonunda, haklarında gözaltı kararı bulunan 106 kişiden 4’ü polis memuru 75’i gözaltına alındı.
Tarih: 28 Ekim 2019
Ağrı’da araçlarında 5 bin 310 paket kaçak sigara ile yakalanan biri Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru A.Y. diğeri İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru olan sürücü H.K. gözaltına alındı. Cumhuriyet savcılığındaki ifadelerinin ardından sulh ceza hakimliğine çıkartılan zanlılar, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı! Bu kişilerden H.K’nin yaklaşık 5 ay önce, A.Y’nin de bu olay üzerine açığa alındığı öğrenildi.
Tarih: 18 Kasım 2019
Ankara’da savcılığın rüşvet iddiasıyla başlattığı soruşturmada, Ankara Emniyeti kadrosunda görev yapan 8 polisin tutuklandığı ortaya çıktı. Tutuklu polislerin, büfe ve işletmelerden rüşvet aldıkları iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de olayla ilgili idari soruşturma başlattı.
Teşkilat, Teşkilat Değil; Suç Yuvası
 
Emniyet teşkilatının sicili epey kabarık… Silah kaçakçılığından fuhuşa, kişisel bilgileri kullanarak rüşvet almaktan uyuşturucu satmaya, kaçak sigara işinden polislik kimliğini kullanarak tehdide kadar bir ton suçları var. Bazıları yakalanıp cezaları veriliyor, bazıları serbest kalıyor, bazıları ise göz yumulup polisliğini kullanarak suç işlemeye devam ediyor.
Örneğin uyuşturucu operasyonlarında ele geçirilen uyuşturucuları cebine atan poliste var, restoranlarda yemek yiyip hesap ödemeyen poliste. Özel veya resmi bir kuruma gittiğinde silahını ve rozetini milletin gözüne sokarak(!) kendine öncelik yaratan poliste var, emniyete başvurup bir hırsızlık şikayetinde bulunan vatandaşa “bana ne kardeşim, bana mı güvendin, almıyorum işlem falan” diyebilen poliste var bu teşkilatta. Örnek çok. Hatta bazı polislerin yediği halta göre bir lakabı bile var. Sadece yemek yiyip hesap ödemeden giden polisler halk arasında “çorbacı” diye biliniyor. Rüşvet alan yani nakit çalışan polisler ise “yamyam” diye anılıyor. (Tabi bu isimlendirmeler yöreye göre değişebilir.)
Garip bir durumdan da söz edelim: Örneğin rüşvet alan polis, rüşvet almayan meslektaşını dışlıyor. Böyle bir işgüzarlık, rüşvetçi polislerin en büyük özelliğidir. O iyi polistir, rüşvet almasını bilir. Almayan polis bu işleri bilmiyordur, polislikte daha öğreneceği çok şey vardır!
Ne yazık ki emniyet teşkilatının hali bu şekilde…
Halkın malını, canını, ırzını, namusunu, her türlü tehliken koruyup kollayacak polis teşkilatı, ne yazık ki ekmeğinin peşinde. Bu ekmek harammış, yasakmış, günahmış, haksızmış umurunda değil. Yasayı, nizamı uygulayacağı yerde kendisi çiğniyor, üstelik üniformasını ve rozetini kendine kalkan bile ediyor.
Allah bu memleketi bu polislerden korusun! Amin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here