Bakan Soylu’da Protesto Etti Ama Akıldan Yana Olmadı

0
Foto: Milliyet
Türk toplumu biraz gariptir.
Çinli sanıp Sultanahmet’te gezen Koreli turistleri döver. Amerikan malı diye iPhone telefonları kırar. İsrail malı diye şişe şişe kola satın alıp yerlere döker. Hollanda’ya tepki göstermek için yanlışlıkla Fransa bayrağını yakar. Bir grup mahalle muhtarı da çıkar, doların Türk lirası karşısında değer artışını protesto etmek için dolar yakar. Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikalarını protesto etmek için bir araya gelen grup ise, Cuma namazı çıkışı, Çin seddini temsilen karton kutulara tekme atar. Bir vatandaş, İtalya Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye iade etmiyor diye İtalyan malı sanıp Bellona koltuk takımını ateşe verir. Fransa parlamentosunda “Ermeni iddialarının inkârını suç sayan düzenleme” kabul edildi diye Süper Toto, Fransa futbol ve basketbol ligi maçlarını iddia bültenlerinden çıkartır. “Çinili fırını”, “Çinli fırın” sanan başka bir grupsa işletmenin önünde protesto gösterisi yapar. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya’ya tepki gösteren şarkıcı Aydın Aydın, Rus mankenle çektiği klibin kasetlerini ateşe verir. Tekirdağ valisi Ali Yerlikaya, Coca-Cola’yı protesto etmek için Fanta içer ancak Fanta’da Coca-Cola’nın bir markası, bunu bilmez. Yılbaşı kutlamalarına karşı olan bir grup genç, İstanbul Üniversitesi önünde kendi şişirdikleri şişme Noel Baba’yı bıçaklar. Yeniçeri kılığına girmiş bir başkası ise, Noel Baba kostümü giymiş başka birini kovalar. Ermenistan bayrağı diye Kolombiya bayrağını yakar.
Türk toplumunda akıldan yana olmayan grup böyle protesto eder. Oldukça garip, gülünesi, ağlanası, utanılası…
Ama yeter mi, yetmez.
Devletin bir bakanı da çıkar, Elazığ’daki depremzedelere HDP’nin gönderdiği yardımları , “Kriz anında sağlık ve güvenlik açısından geri çevirdik.” der.
Evet. Depremzedelere giden insani yardımlar geri çevrilir, kabul edilmez. Yüzlerce depremzede Elazığ’ın bu kış soğuğunda, aç, susuz, yaralı ve muhtaçken, yardımları birileri tarafından kabul edilmez.
Peki ya neden?
Bu da bir protestodur da ondan. Garip, acı ve utanç verici bir protesto. Hdp’ye, “sen bu ülkenin insanına yardım dahi edemezsin” demenin başka bir dilidir. Fakat bu dil ayrıştıran, en az PKK kadar bölücü bir dildir. Bu dil, barışın bir adım dahi ilerlemesinin önünde koca bir engeldir.
HDP’nin yardımlarını kabul etmemek, Çin’i protesto etmek için karton kutulara tekme atanlardan, yılbaşı kutlamalarını protesto etmek için şişme Noel baba bıçaklayanlardan, Ermenistan bayrağı sanıp Kolombiya bayrağını yakanların gösterdiği tepkiden farksızdır. Geçmişte yaşadığımız depremlerde, birinci sırada düşman saydığımız Yunanistan’dan, Müslümanlara yaptıklarıyla birkaç yılda bir restleştiğimiz İsrail’den, Ermeni soykırımını kabul etmesinden dolayı başka bir düşmanımız olan Fransa’dan gelen yardımları bile kabul ederken üstelik.
Bu topraklar acıyla beslenir. Keder bizi büyütür. Sıkıntılarının yarışını yapan bu millet yine acı görmeden barışı bilmez. Elazığ da yaşanan deprem bir nebze olsun bizi bize bağlayabilir, dili, dini, ırkı unutturabilirdi ama bakan Soylu buna izin vermedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here