AK Parti’nin üyesi artarken oyları düşüyor

0
Foto: t24

AK Parti’ye alternatif olarak görülen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partileri Türkiye siyasetine yeni bir hareket katarken AK Parti cephesi bu hareketliliğin altında kalmak istemiyor doğrusu.

“Metal yorgunluğu” ve bunun gibi bir takım nedenlerden dolayı kendini güncellediğini, dolayısıyla rakiplerine karşı daha iyi bir performans sağlamak adına yeni üye çalışmalarına hız veren AK Parti, Şubat 2020 itibariyle 300 binin üstünde yeni üyesiyle birlikte 10 milyon üyeyi aşmış durumda. Bu rakam, meclisteki diğer tüm partilerin üye sayısının toplamından bile daha fazla.

Açıkçası 10 milyon üyeye AK Parti yabancı değil. FETÖ ile arası açılmadan ve ihraçlar olmadan önce uzun bir süre 10 milyonun üstünde üyeye zaten sahipti. Ne zaman ki cemaatle restleşmeler başladı, o zaman bir yandan istifalar, bir yandan ihraçlar, bir yandan da sessiz sessiz üyelikten çıkmalar yaşandı. Bu o kadar çok insanın AK Parti üyeliğinden çıkmasına sebep oldu ki, yüz binler ile ifade edilebilir. Tabi iş sadece cemaatin etkisiyle kalmadı. Yazımın başında bahsettiğim iki ismin iki yeni partisi sayesinde de AK Parti’den kopmalar devam etti. En son 2018 yılında 10 milyon 719 bin üyeye sahip olan AK Parti, 2019 yılında 9 milyon 931 bin üyeye düştü. Bir yılda neredeyse 800 bin üye kaybetmek AK Parti gibi bir parti için büyük kayıptı.

Üye sayısının düşmesini fark eden AK Parti, hemen kolları sıvadı ve kısa bir sürede üye sayısını tekrardan 10 milyonun üstüne taşımayı başardı.

Üye sayısı arttı artmasına ama ters giden bir şeyler var!

AK Parti’nin gariptir ki üye sayısı artarken oy oranı düşüyordu.

2018 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti yüzde 42,5 oy alırken üye sayısı 10 milyon 719 bindi.

2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 44,3 oy alırken üye sayısı 9 milyon 931 bindi. (Bu seçimde MHP oylarından kaymalar vardı.)

Areda Survey’in yaptığı araştırmada ise, 2020 Ocak-Şubat itibariyle bir seçim olsa AK Parti’nin oyu yüzde 40,5 olarak tespit ediliyor. Tabi bu zaman diliminde AK Partinin üye sayısı 10 milyon 195 bin. Geçen seneye göre üye sayısı artıyor fakat oy oranı azalıyor.

Üç yıldır çalkantılı seçim sonuçlarıyla karşılaşan AK Parti, bundan sonra olmayanı gösterme, duyulmayanı seslendirme yöntemiyle siyasete devam ederek, bol bol üye çalışmaları yaparak, rakamlarının büyüklüğünden dem vurarak, dış politikayı ön saflara sürerek, en çokta yasaları bir genişletip bir daraltarak zirveden düşüşünü gizlemeye çalışacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here