Herkesin babası Thomas Jefferson

0

Tarihte defalarca yaşandı. 25 Mayıs 2020 de George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi üzerine yeniden alevlendi. Amerika’da ki siyah-beyaz ırkçılığı sonucu çıkan olaylar gerek protestoculardan gerekse kolluk güçlerinden onlarca insanın ölümüne sebep oldu, halen de oluyor.

Ten rengi nedeniyle ötekileştirilen siyasiler, yüzyıllardır bazen şiddetle bazen de yasalar gereği yaşamlarının her anında eksiltildiler. Siyahlar, beyazlardan farklı restoranlarda yemek yedi, farklı musluklardan su içti, otobüste farklı koltuklara oturdular, iyi ve çok kazandıran işler beyazların olurken, kötü ve az kazandıran işler siyahların oldu.

İlk olarak gemilerle Afrika’dan Amerika’ya getirilen siyahiler, asırlar boyunca köle olarak “sahipleri” adına çalıştılar. Hiçbir hakları olmadan sadece onları zorla alıkoyan Avrupa kökenli zenginlerin daha da zengin olmaları ve Amerika’yı kuşatmaları için ömürlerini tükettiler.

Kurucu Baba Jefferson

Amerika’nın kurucu babaları arasında bulunan Thomas Jefferson Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ne şunları yazmıştı: “Bütün insanların eşit yaratıldıklarına; yaratıcıları tarafından onlara hayat, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı gibi geri alınamaz bazı haklar verildiğine inanıyoruz”.

Bildirge, 4 Temmuz 1776 tarihinde ilan edildi ve o tarihten itibaren her yılın 4 Temmuzu Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor. Fakat kutlamalarda bir gariplik var. Bildiriye Jefferson tarafından yazılan “Bütün insanların eşit yaratıldıklarına inanıyoruz” ifadesi sanıldığı kadar bütün insanları kapsamıyordu. Çünkü Amerika’nın kurucu babaları insan olarak sadece beyazları görüyordu. Yazdıkları bağımsızlık bildirgesi beyazların bağımsızlığıydı, kutladıkları bağımsızlık günü ise beyazların bağımsızlık günüydü.

Daha sonradan Amerika’nın üçüncü başkanı olacak olan Jefferson, şöyle dedi: Bedenin ve zihnin doğa vergisi özellikleri konusunda zencilerin beyazlara nazaran daha alt düzeyde oldukları…

Jefferson aynı zamanda beyaz kanla siyah kanın birleşmesinin iğrenç bir şey olduğunu dile getiriyor, kölelerin eğer bir gün özgür olacaklarsa, her türlü kan karışması riskinden uzak durulması gerektiğini vurguluyordu.

“Bütün insanların eşit olduğuna inanan” kurucu babaların hepsinin yüzlerce, kiminin binlerce kölesi vardı. Jefferson’ın da…

Kölesinin çocuklarının babası

Jefferson’ın kölelerinden birisinin adı Sally’di. Sally, aslında Jefferson’un karısının vefatı üzerine ona miras kalmıştı. Karısının mirası olan Sally, 16 yaşında hamile kaldı. Daha sonra 4 kez daha hamile kalacaktı. Kendi değimiyle zencilerin kanıyla beyazların kanının karışmasının iğrenç bir şey olacağını söyleyen ABD Başkanı Jefferson, zenci kölesiyle kanını karıştırmış ve 5 çocuk sahibi olmuştu. Jefferson sadece Amerika’nın kurucu babası olarak kalmamış, kölesinin çocuklarının da babası olmuştu.

Bu gün halen devam eden siyah-beyaz ırkçılığı da aynı Jefferson’ın ırkçılığı gibidir. Bu ırkçılık, toplumdaki yerini korumak amacıyla doğan naylon bir düşüncenin fitilinin alev almasıdır. Bu ırkçılık, siyasın beyaza- beyazın siyaha üstünlüğü tartışması değil, beyazın siyahla kendini her anlamda tatmin etme aracıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here