Bazılarının kaderi değişmez

0
Foto: Libya'da şehit olan MİT mensubuna ilişkin haberler nedeniyle tutuklu bulunan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu.

Hiçbir aydın yoktur ki, yargılandıktan sonra kahraman ve hiçbir hâkim-savcı yoktur ki, bir aydını yargıladıktan sonra adı silinip, vatan haini ilan edilmesin.

Meriç…

1939 senesinin Nisan ayıydı. Fransa’nın sömürüsü altında olan Hatay Hükümeti, gazetede yazdığı yazılarından dolayı 23 yaşındaki genç öğretmen Cemil Meriç’i, “Hükümeti devirmek iddiasıyla tutukladı”. Antakya’ya götürülen Meriç, idam talebiyle yargılandı. Meriç, 2 ay süren inceleme ve çileli yargılamadan sonra beraat etti. Beraat etti ancak devlet Meriç’in peşini bırakmadı. Tek başına darbe yapıp, tek başına hükümeti devirir endişesiyle peşine adam taktılar.

Yıllar geçti. Cemil Meriç ömrünü yaşadı, yapacağını yaptı ama hiç darbe yapmadı. Hükümeti devirmedi. Ama üretti. Vefatı tüm ülkede yankı uyandırdı. Yazdıkları bugün bile parmakla gösterilen çok değerli eserler arasında sayılıyor. Ama onu yargılayanlar, onu, hükümeti devirmekle suçlayanların adı bile bilinmiyor.

İlhan…

En büyük suç ne diye sorsalar, gün görmüş bir şairin vereceği yanıt, “Aşık olmak” olur. Bunu en iyi bilen kişilerden biri, daha lise birinci sınıfta aşık olduğu kıza şiirler gönderen 16 yaşındaki Atilla İlhan’dır. Nazım Hikmet şiirleriyle sevdiği kızın kalbine girmeye çalışan İlhan, bir gün yine sevdiğine yazdığı mektup nedeniyle tutuklanır. Mektupta Nazım Hikmet’in bir şiiri yazılıdır ve bu büyük bir suçtur!

Sırf bir mektup nedeniyle bütün eğitim kariyeri bitti İlhan’ın. Okuldan uzaklaştırıldı, hapis yattı, bir daha başka bir okulda eğitim alamayacağını bildiren bir belge verildi kendisine. İlhan, bütün bunlara rağmen üretti, okudu, yazdı. Defalarca hainlikle suçlandı ama o fikir üretmekten vazgeçmedi. Bugün baktığımızda İlhan, en sevilen, en bilinen şairlerden, yazarlardan, aydınlardan biri. Adına okullar, sokaklar, parklar var. Ama onu yargılayan, vatan hainliğiyle suçlayan hâkimlerin-savcıların neyi var?

Kemal…

Türkiye’de, resmi ideolojinin dışında her hangi bir düşünce, yıkılmaya, yakılmaya, yok edilmeye mahkumdur. Komünist propagandası yapmaktan tutuklandığında Yaşar Kemal, evrenin en büyük suçunu işlemiş gibi görülmüştü. Başka bir düşünce ortaya atmak, her türlü hakareti ve zulmü hak etmek anlamına geliyordu çünkü.

Zorlu bir yaşam, bir ömür boyu süren suçlamalar, yargılamalar, hain ilan edilmeler…
Yaşar Kemal, hayata gözlerini yumduğunda geride onlarca kitabı, sayısız ödülü ve milyonlarca insanın sevgisini bıraktı. Ülkesine ve insanlığa kattığı değerler tüm dünyada büyük bir saygı uyandırdı. Kendisini vatan hainliğiyle suçlayan ülkesinin edebiyatını tüm dünyaya tanıtmış biri olarak, o, aydın olmanın sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmişti.

Kalemin bedeli

Kalemleri nedeniyle en çok tanınan Cemil Meriç, Atilla İlhan Yaşar Kemal sadece üç örnek. Bir liste yapmaya kalksak kaç cilt çıkar bilmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi, hangi dünya görüşünden olursa olsun, aydınların, bilim insanlarının, fikir ve sanat üreticilerinin çileleriyle doludur. Her siyasi iklim, güneşi, kendi üstüne doğurabilmek için başkasının ışığını söndürmeyi amaçlarda ondan.

Devleti parsel parsel eyleyenlere karşı duranlar, dün Uğur Mumcu’yu, Çetin Emeç’i, Abdi İpekçi’yi, Ahmet Taner Kışlalı’yı ve daha nicelerini öldürdüler. Ya da yüzlercesini mahkemelerde yargılayıp, ömürlerini ceza evlerinde çürüttüler.

Bugün ise insanların ömürlerini değil, devletin içine çöreklenmiş, yemekle içmekle doymayan “abilerin ablaların” çürümüşlüklerini seyrediyoruz. Ancak onların bilmedikleri bir şey var: Tutsak olmakla yok olunmuyor.

21’inci yüzyılın aydın tutsakları; Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Müyesser Yıldız, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve diğer tüm aydın tutuklular, zamanı geldiğinde kahraman ilan edilecekler. Ama bugün bu yargılamaları yapanların kaderi, yıllar boyu, yüzlerce insanı hain ilan edip sonunda kendi hainliğinin ortaya çıkmasıyla arkasına bakmadan kaçan savcı Zekeriya Öz’ün kaderinden farklı mı olacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here