Hal-i Pür Melalimiz

0

“Bu ülkede olup biteni araştıracak namuslu bir savcı yok mu?” sorusuna karşı, “Ekmeğinden mi olsun savcılar,” cevabı yükseliyor sadece.


İnsanların, devlete ve millete olan aidiyetinin kalmadığı artık su götürmez bir gerçek. Sedat Peker’in açıklamaları sonucunda bürokraside bir tanecik bir yaprağın bile kıpırdamaması, üstüne üstlük insanların da televizyon dizisi gibi yaşananları seyretmesi bunu açıkla ortaya koyuyor.

Devleti yönetenlerin mafya ile birlikteliği, mafyanın medya ile ortaklığı, medyanın iktidar ile kurduğu menfaat ticareti, bir halka gibi birbiri ardına sıralanıyor. Mafyadan her ay 10 bin dolar para alan bir milletvekili var ortada. Mafya ile uzun yıllar birlikte olup çeşitli yasa dışı işler yapmış bir bakan var ortada. Mafya ile dostluk bağı kurup iktidar ile mafya arasında aracı görevi üstlenmiş gazeteciler var ortada. Fakat sular dün gibi durgun, hava dün gibi sakin, toplum dün gibi seyre dalmış durumda.

Bütün bu olan ve bitmek bilmeyenlere rağmen halk gayet olası karşılıyor yaşananları. Devletin organları sessizliğini hala koruyor. Yargı merciinden çıt çıkmıyor. Kimse yaşananlardan rahatsızlık duymadığı gibi kolaylıkla sindirmiş görünüyor.

“İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi,” toplum, kılını bile kıpırdatmıyor. Kimse yaşadığı memleketine karşı sorumluluk hissetmiyor. Kimse ülkesine aidiyet duyup, “ne oluyor” bile demiyor.

“Bu ülkede olup biteni araştıracak namuslu bir savcı yok mu?” sorusuna karşı, “Ekmeğinden mi olsun savcılar,” cevabı yükseliyor sadece.

Ekmeğinden olma korkusu yüzünden vatandan, milletten, devletten olunuyor oysaki. Devlet mekanizması bir çete gibi kullanılıyor. Bürokratlar mafyanın ulakları olmuşlar. Demokrasinin bekçisi olan medya bile artık nemalanacak yer arıyor. Hakikat gün gibi ortada fakat kimse ona bakmıyor. Açığa çıkan sırların üstüne gitmek yerine, bilinen sırlara karşı kulağının üstüne yatan koca bir devlet, koca bir millet var ortada. Ne hazin bir tablo bu!

Övündüğümüz Türk milletinin, övündüğümüz İslam ümmetinin hal-i pür melali budur işte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here