TESKERE

0

Teskerenin bu ülkeye de, bu millete de faydası yoktur. Teskere ancak seçim öncesi yeni bir “Beka” tartışması için yapılan hazırlık çalışmasıdır.


Tarih: 22 Şubat 2015

Türkiye’nin Suriye’deki kendi toprağı olan Süleyman Şah türbesi IŞİD saldırısı altındaydı. Bu saldırılara karşı Süleyman Şah Türbesi’nin taşınması için Şah Fırat Operasyonu düzenlendi.

Operasyona 500’ün üzerinde asker ve onlarca tank katıldı.

Türkiye ilk defa savaş kaybetmeden toprak kaybetti.

Askerler Süleyman Şah’ın naaşı ile Suriye’nin Eşme köyüne geldiler.

Terk ettikleri türbeyi bomba düzenekleriyle havaya uçurdular. İŞİD’e karşı yapılan operasyon Türk toprağını terk etmek, Süleyman Şah türbesini kendi ellerimizle havaya uçurmak ve bir askerimizi de şehit vermek olmuştu.

Tarih: 24 Ağustos 2016

Kuzey Suriye’de artan olaylar Türkiye’yi olumsuz etkiliyordu. Silahlı çatışmalar, havan saldırıları, artan Suriyeli göçü kendini ciddi bir sorun olarak gösteriyordu.

24 Ağustos 2016 sabahı Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye kenti olan Cerablus’u IŞİD’ten almak için Fırat Kalkanı Harekâtını başlattığını duyurdu.

7 ay 5 gün süren harekât sonrasında 67 asker şehit olmuştu.

Harekâtın amacı göçü durdurmak ve bölgede güvenli bölge oluşturmaktı ancak harekât süresi ve hemen ardından 1 milyona yakın Suriyeli Türkiye’ye giriş yapmıştı.

Operasyon başarılı mı, başarısız mı oldu, kimse anlamadı!

Tarih: 20 Ocak 2018

Kuzey Suriye’de dinmek bilmeyen olaylara müdahale etmek, sınırın ve bölgenin güvenliğini sağlamak, PKK, KCK, PYD-YPG IŞİD gibi örgütleri bölgeden uzaklaştırmak amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı ile Suriye’nin Afrin ve Azez ilçeleri ele geçirildi.

Bölge ele geçirildi geçirilmesine ama operasyon boyunca 54 asker şehit olmuş, 500 bine yakın Suriyeli Türkiye’ye geçmiş, Türkiye’deki Suriyeli sayısı 3,5 milyonu aşmıştı.

Operasyonlar sanki Suriyelilerin Türkiye’ye geçiş yapması için bir yol gibi görünüyordu.

Tarih: 9 Ekim 2019

Şimdiye kadar düzenlenen operasyonlar yetmediği için yeni bir operasyona ihtiyaç duyularak Barış Pınarı Harekâtı başlatıldı.

Amaç farklı değildi.

Bölgenin güvenliğini sağlamak, terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmaktı. Fakat bu operasyona yeni bir amaç daha ilave edilmişti. Türkiye’de ki 3,5 milyon Suriyelinin bu bölgeye yerleştirilmesi planlanıyordu.

Türkiye’de ki hesap Suriye’de uymamış, duruma Rusya el koymuş, Putin ve Erdoğan’ın Soçi Mutabakatı’nda anlaşmaya varmaları üzerine operasyon son bulmuştu.

8 gün süren operasyon sonucunda 9 şehit verilmiş, bölgede yeteri kadar hâkimiyet kurulamadığı için hiçbir Suriyeli bölgeye yerleştirilememişti. Aksine Suriyeli göçmen sayısı 4 milyonu bulmuştu.

Tarih: 27 Şubat 2020

Kuzey Suriye’de, özellikle İdlib kırsalında artan olaylara yönelik başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtının amacını Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Adana, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde ateşkesi sağlamak, göçü önlemek, birliklerin, halkın ve Türkiye sınırlarının güvenliğini sağlamak olduğunu” açıklamıştı.

TSK ve desteklediği milis güçler, Serakib’in kuzeyinde bulunan Neyrab’ı ve Neyrab’ın doğusu Marat Al Awliya bölgesinİ, Neyrab’ın kuzeydoğusu Salihiye bölgesini ve Serakib kuzeyindeki Afes bölgesinde hakimiyet kurmuştu.

27 Şubat 2020 gece yarısında, Rusya desteklediği Suriye Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin İdlib ilinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı tabura hava saldırısı düzenlemiş, resmi açıklamalara göre 34 Türk askeri (resmi olmayan açıklamalara göre 56 asker) şehit olmuştu.

Saldırıya anında karşılık verilmişti. Suriye toprakları top atışına tutulmuştu.

5 Mart 2020 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya gelmiş, anlaşma sağlanmış, İdlib’de ateşkes ilan edilmişti.

İdlib’de 34 askeri şehit edenlerle masaya oturulmuş ve anlaşılmıştı.

Uzun Lafın Kısası

Türkiye Büyük Millet Meclisi, sınır ötesi operasyonlar için teskereye oy çokluğuyla evet dedi. Şimdiye kadar defalarca teskere kabul edilmiş, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye onlarca sınır ötesi operasyon düzenlenmişti.

Bu operasyonların bazılarının sonucunu yukarıda anlattım.

Her seferinde Suriyeli göçü artmış, terör durmamış, dış politika da çamura batılmış…
Türk askeri pisipisine şehit verilmiş…

Analar ağlamış, evlere ateş düşmüş, yetimler, dullar çoğalmış…

Teskerenin bu ülkeye de, bu millete de faydası yoktur. Teskere ancak seçim öncesi yeni bir “Beka” tartışması için yapılan hazırlık çalışmasıdır.


Bu yazı ilk olarak Mersin Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here