DEPREME HAZIR MIYIZ?

0

Türk milleti olarak bizler, ne yazık ki felaketleri öncesinde düşünüp hareket eden değil, yaşadıktan sonra tecrübelerimizle yol alan bir topluluğuz. Fakat yaşadığımız deprem felaketlerinden edindiğimiz tecrübeleri hemen unutmak ve sonrasında olabilecek depremlere hazırlık yapmamayı huy edinmekte başka bir özelliğimiz.


Türkiye, coğrafyasının dört bir tarafını saran fay hatlarıyla ciddi bir deprem bölgesidir.

Kuzeyden güneye, doğudan batıya kadar tarih boyunca depremlerle anılmış, depremler nedeniyle büyük yıkımlara ve göçlere şahit olunmuştur.

Yakın tarihimize bakacak olursak, Erzincan, Niksar, Dinar, Marmara, Van, Elazığ ve 2020 yılında yaşanan Seferihisar depremleri hatırlanması gereken depremlerin sadece birkaç tanesidir.

Türk milleti olarak bizler, ne yazık ki felaketleri öncesinde düşünüp hareket eden değil, yaşadıktan sonra tecrübelerimizle yol alan bir topluluğuz. Fakat yaşadığımız deprem felaketlerinden edindiğimiz tecrübeleri hemen unutmak ve sonrasında olabilecek depremlere hazırlık yapmamayı huy edinmekte başka bir özelliğimiz.

Deprem konusu sadece büyük bir deprem olduğu zaman gündeme geliyor Türkiye’de. Siyasiler ve medya deprem olmadığı sürece asla depremle ilgili bir konuşma, görüşme, çalışma yapmıyor. Gazeteciler deprem olmadığı sürece asla konuyla ilgili haber ve yazılar yayınlamıyor. Eksiklikleri ya da olması gerekenlerle ilgili bir araştırma yapılmıyor.

İlla ki bir depremin olması gerek ki konuşulsun, tartışılsın, çalışılsın.

İlla ki insanlar enkaz altında kalsın, çaresizliğimiz tüm dünya tarafından işitilsin, insanların canı, malı heba olsun.

Yaşanan onca acıya rağmen, bilinen onca gerçeğe rağmen, edinilen onca tecrübeye rağmen unutkanlık, boş vermişlik ve kuru sözlerin ardından başka hiçbir şey yapılmıyor.

İzmir Dönüştürüldü mü?

Türkiye’nin en yakın zamanda yaşadığı İzmir depreminin üzerinden tam bir yıl geçti. 30 Ekim 2020’de yaşanan ve 117 kişinin ölümüne, bin 34 kişinin yaralanmasına neden olan depremde onlarca bina yıkılmış binlerce bina hasar almıştı.

Devlet kurumları, okullar, iş yerleri, yollar, köprüler…

Hasar çok büyüktü…

On binlerce insan evine giremez olmuş, sokaklarda yatmak zorunda kalmıştı.

İzmir depreminin ardından bölgede bir dizi çalışmalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İmar ve inşa sürecini bir yılda tamamlayacağız. İzmir’de örnek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğiz” demişti.

İzmir depreminin üzerinden bir yıl geçmişken sormak lazım; İmar ve inşa süreci ne aşamada, İzmir’de örnek bir kentsel dönüşüm hayata geçti mi?

Bu soruyu İzmir özelinde soruyorum fakat Türkiye’nin bütün kentleri için sorulması gerekmektedir.

Bugün deprem olsa kentler ne kadar hazırlıklı?

Binaların depreme dayanıklılığı ne ölçüde?

Deprem anı ve sonrası için yerel yönetimlerin hazırlıkları var mı?

Toplanma bölgeleri ve acil durum planları hazır mı?

Denize kıyısı olan kentlerde deprem sonrası olası tsunamilere karşı çalışmalar mevcut mu?
Yıllardır cevap alınamamış bu sorular nedense hep depremlerden sonra hatırlanıyor ve soruluyor. Fakat hala cevapları alınamamış durumda.

Bu soruları ilgililere sormak için yeni bir depremin olmasını beklemeyelim.

Geç olmadan soralım!


Bu yazı ilk olarak Mersin Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here