Basın Özgürlüğü

0

Güney Afrika, Gana, Burkina Faso, Mauritius, Malavi, Tunus, Etiyopya, Angola, Tanzanya, Zimbabve gibi ülkelerin ardında kalmış, hatta öyle bir konuma gelmişiz ki, Belarus ve Ruanda’yla sırt sırta vermişiz. Kaderde, kabile devletlerinin bile basın özgürlüğünde Türkiye’den daha özgür olduğunu görmek de varmış…


Demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından biri kuşkusuz basın özgürlüğüdür.

Başka bir ifadeyle söylemek gerekirse basın özgürlüğü, halkın bilgi alma hakkını anayasaya göre temin etmekle sorumlu bulunan gazetecilerin özgürlüğü manasına gelir.

Basın özgürlüğünün olmadığı toplumlarda demokrasi sınırlı ölçüde bulunur ya da hiç bulunmaz.

Demokrasinin sınırlı olduğu ya da hiç bulunmadığı ülkelerin ise durumları ortada; Adları darbelerle, suikastlarla, yolsuzluklarla, faili meçhullerle anılıyorlar.

Bütün bunların olmaması için medyanın korunması ve özgürlüğü çok önemli.
Basını özgür toplumların kurumları ve güçlü bireyleri yasalardan bağımsız hareket edemezlerken, toplumsal güven, huzur ve refahları üst seviyelerde kedini belli eder.

2021 Basın Özgürlüğü Karnesi

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, her yıl düzenli olarak ülkelerin basın özgürlüğünü inceliyor. Örgütün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke yer alıyor.

Örgütün 2002 yılında yayınladığı raporda 99’uncu sırada yer alan Türkiye 2021 yılına gelindiğinde 153’üncü sıraya kadar gerilemiş görünüyor.

Bu gerileme Türkiye’nin sadece basın özgürlüğünde gerilediği değil, demokrasi anlamında da gerilediği gözler önüne seriyor.

Bunun nedeni, tutuklu bulunan gazeteci sayısıyla da açıklanabilir.

1992-2020 yılları arasında Türkiye’de 831 gazeteci tutuklandı.

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz üzere, gazeteci tutuklamalarında Suriye, Etiyopya, Vietnam ve Myanmar’ı da geçen Türkiye, 1001 gazeteci tutuklusu bulunan Çin’in ardından dünyada en fazla gazeteci tutuklayan ikinci ülke olarak yerini almakta.

Kaynak: Doğruluk Payı ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü

Başka bir sayı ise öldürülen gazetecilerle ilgili; 1992-2021 yılları arasında Türkiye’de 25 gazeteci öldürüldü. Bu vakaların ise 21’i tam cezasızlık ve kısmi cezasızlıkla sonuçlandı.

Kaynak: Doğruluk Payı ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü
Kaynak: Doğruluk Payı ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü

Kim Kiminle?

Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin önünde ve arkasında bulunan ülkeler hangileri olmalı?

Her Türk yurttaşının hayalinde elbette Avrupalı ve gelişmiş ülkelerin olması beklenir.

Fakat gerçek öyle değil. Her seferinde kendimizi Avrupalı ülkelerle yarışır göstermeye çalışırken, ne yazık ki çoğu konuda olduğu gibi basın özgürlüğü konusunda da Afrika ve Ortadoğu ülkeleriyle yana gelmiş bulunuyoruz.

Güney Afrika, Gana, Burkina Faso, Mauritius, Malavi, Tunus, Etiyopya, Angola, Tanzanya, Zimbabve gibi ülkelerin ardında kalmış, hatta öyle bir konuma gelmişiz ki, Belarus ve Ruanda’yla sırt sırta vermişiz.

Kaderde, kabile devletlerinin bile basın özgürlüğünde Türkiye’den daha özgür olduğunu görmek de varmış…

Son söz…

Demokrasi tartışmaları başlamışken, basın özgürlüğünü de gündemde tutmak, demokrasinin menfaatine olur.


Bu yazı ilk olarak Mersin Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here