“HER TÜRK YOKSULLUĞU TADACAKTIR”

0

Son 20 yılda üzerinde durulması gereken tek bir kelime varsa o da “İnkâr” olmalı!
İnkârla yürütülen ekonomi, inkârla yürütülen demokrasi, inkârla yürütülen adalet, inkârla yürütülen siyaset ve inkâr edilemez bir yoksullukla yeni bir Türkiye gerçeği!


Siyasal İslamcıların dini referans alarak siyaset yapma arzuları tarihte ve hiçbir coğrafyada huzuru ve refahı temin edemedi. Ortadoğu da şeriatı yönetim, Kuranı Kerimi anayasa olarak gören devletlerde gelinen nokta ortada; Bitmek bilmeyen savaşlar, sayısız örgüt ve çeteler, yoksulluk, göç, insanlık suçları, gözyaşı ve göz göre göre emperyalizme yem oluşları onlarca yıldır sürüp gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde Afganistan’ın yaşadığı çok açık bir örnek oluşturması gerekirken, kimileri bundan memnun bile olabiliyor. Sırf dini referans alıyorlar diye din adına insan öldürenler bugün Afganistan’da devlet yönetmeye kalkıyorlar ve milyonlarca Müslüman yollarda, batıya doğru göç ediyor.

Dini din için değil siyaset için kabul edenlerin dini ve siyaseti getirdiği nokta hiçte küçümsenecek ve gözden kaçırılacak gibi değil. Bilimi görmezden gelip, matematiğe duygusal olarak yaklaşanlar ne yazık ki halklarını yoksulluğa, göçe hatta ölüme dahi sürükleyebiliyorlar.

Ekonomi bilimine kendi duygu ve düşünceleriyle yaklaşanlar onu yerle bir ettiğini görmüyor olmalılar. Enflasyonun nedenini faiz olarak görüp, faizi düşürünce enflasyonun düşeceğini beklemek çocukça bir masumiyet değilse eğer, ya büyük bir bilgisizlik ya da büyük bir gaflet olmalı.

***

Kuranı Kerim’de yer alan Ankebût suresinin 57’inci ayetinde “Her fani ölümü tadacaktır” mealinde bir ifade yer alır.

Bu ayetten ilhamla çekinmeden söyleyebiliriz ki, siyasal İslam’ın laik ve demokratik devlete olan husumeti halkı, “Her fani ölümü tadacaktır”dan “Her Türk yoksulluğu tadacaktır” a getirmek olmuştur.

***

Yapılan onca propaganda ve popülist söylemin ardından gelinen noktada her konuda ayrışan Türk milleti artık tek bir konuda uzlaştı: Yoksulluk!

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan şu günlerde bir millet olarak top yekûn bir şekilde “Yoksulluk” ta uzlaştık. Artık toplum içerisinde ekonomik ayrımlar ve gelir düzeyi tartışmaları son bulmalı. Çünkü artık herkes yoksul, herkes eşit.

Adalet ve demokrasiyi herkese eşit bir şekilde temin edememiş AK Parti iktidarı en azından yoksulluğu herkese eşit bir şekilde temin etti. Zenginlikte sağlanamayan eşitlik yoksullukta sağlandı.

Her Türk vatandaşı yoksulluğu tattı, tadıyor ve daha da çok tadacak.

***

Son 20 yılda üzerinde durulması gereken tek bir kelime varsa o da “İnkâr” olmalı!
İnkârla yürütülen ekonomi, inkârla yürütülen demokrasi, inkârla yürütülen adalet, inkârla yürütülen siyaset ve inkâr edilemez bir yoksullukla yeni bir Türkiye gerçeği!

Bir zamanlar kendi kendine yeten ülkeler arasında örnek gösterilen bir Türkiye’den artık 5 müteahhidine yetemeyen bir Türkiye’ye…

***

Ünlü filozof Devlet Bahçeli’nin meşhur sözüyle söylemek gerekirse, “İşte cesaret, işte feraset, işte fazilet, işte fedakarlık, işte mertlik, işte adam gibi adamlık”.

Ve işte size yoksulluk.

Mutlu yoksulluklar Türkiye’m!


Bu yazı ilk olarak Mersin Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here